Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Diş hekimleri çürüyen dişler için genelde diş kaplama uygulamalarını önermektedir. Bununla beraber protezler kaç yılda bir yenilenmeli sorusuyla ilgili hastaların merak ettiği bazı konular vardır. Öncelikle yeteri kadar desteğe sahip olmayan, sararan ve çürüyen dişler için uygulanan kaplamaların ömrünün 15 ile 20 yıl arasında olduğu belirtilmektedir. Teknolojinin gelişimiyle beraber en çok kullanılan uygulamalar arasında olan diş kaplamaları, dişlere estetik bir görünüm sunmakla beraber diş sağlığını da koruyabilmektedir.

Diş Protezi Kaç Yılda Bir Yenilenmeli?

Diş kaplamanın yanı sıra diş proteziyle ilgili merak edilen sorular bulunmaktadır. Öncelikle diş protezini devlet desteği ile yaptırmak isteyenler 4 yılda bir yenileme yaptırabilmektedir. Sürenin bu kadar uzun olmasının bazı nedenleri vardır. Öncelikle diş protezleri elbette sağlıklı bir uygulama iken belirli bir süre sonra yıpranarak kullanışsız olabilmektedir. Bu durumun sonucu olarak hastalarda damak problemleri ve buna benzer sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Diş hekimleri protezler kaç yılda bir yenilenmeli sorusuyla ilgili olarak, düzenli kontrol sonrasında bu sürenin ne kadar olması gerektiğini hastalarıyla paylaşmaktadır.

Diş Protezinde Ağız Bakımının Önemi

Diş protezi, uygulanan materyal fark etmeksizin yabancı bir maddeden oluşmaktadır. Bu nedenle diş ve diş etleriyle beraber ağız bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Yani ağız bakımı, diş protezlerinin kullanım süresini uzatabilmektedir. Ağız bakımının yeteri kadar yapılmaması halinde proteze komşu olan dişlerde çürükler oluşabilir. Ayrıca günde en az 3 kez diş fırçalamanın önemli olduğu unutulmamalıdır.

Diş fırçalarken diş etlerinden dişlere doğru hareket edilmelidir. Kürdan ve buna benzer maddeler kullanarak gıda artıkları temizlenirken dikkatli olunmalıdır. Ağız sağlığına dikkat ederken ağız alışkanlıkları da değiştirilmelidir. Protez dişlere zarar veren etkenler; dişler arasında kalem tutma, tırnak ısırma, nefesli çalgı, çivi ya da toplu iğne gibi maddeleri kullanma şeklinde sıralanabilir. Bu yüzden protezler kaç yılda bir yenilenmeli sorusuyla beraber ağız bakımı ve alışkanlıklarına dikkat edilmesi çok daha önemlidir. Son olarak dişlerin sıcak, soğuk ve tatlı gıdalardan rahatlıkla etkileneceğini unutmayın. Yaşanabilecek her türlü olumsuz durumda mutlaka diş hekiminize başvurmalı ve gerekli aksiyonlar alınmalıdır.