Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Diş macunlarının içeriğinde bulunan florür ile ilgili çok sayıda araştırma yapılmıştır. Ayrıca her birey florür zararlı mıdır sorusuyla ilgili de bazı bilgilere sahip olmak durumundadır. Uzmanlar diş macunlarında az miktarda kullanılan florürür zararlı olmadığını belirtmektedir. Konuyla ilgili olarak florürlü ve florürsüz diş macunlarının da piyasada yer aldığı unutulmamalıdır. Birçok uzman diş çürümesine florürün engel olduğunu düşünse de bazı hekimler beyin ve üreme sistemine çok sayıda zarar verdiğini savunmaktadır.

Florür Nedir?

Doğada bulunan bir mineral olan florür, sularda ve diş macunlarında bulunmaktadır. Diş çürüklerini engellemek için macunların içeriğinde yer alan florür aslında diş çürüklerini tedavi etmemektedir. Buna ek olarak diş minelerini de sertleştirmediği için bu konuda farklı görüşler mevcuttur. Örneğin, The Guardian gazetesinin 2005 yılında yayınladığı bir habere göre musluk sularında bulunan florürün erkek çocuklarında kemik kanserine sebep olduğu belirtilmiştir.

Florürün Diş Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Ağız florasında yer alan diş minelerinde sürekli olarak farklı mineraller çözünmektedir. Çözünen mineraller daha sonra vücutta yayılmakta ve yeniden mineye dönmektedir. Florür ise minelerin üzerinde ince bir katman oluşturur ve minelerin geri alınmasına yardımcı olur. Bu nedenlerden dolayı dişlere florürün ciddi bir etkisi olmadığı bilinmektedir. O halde florür zararlı mı sorusuyla ilgili olarak, bu mineralin sadece yapay olarak alınmadığı, kaynak suları ve çayda da bulunduğu unutulmamalıdır.

Florür minerali, kaybedilen minerallerin diş minesine geri kazandırılmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak günümüzdeki olası zararları konusunda net bir görüş birliği bulunmamaktadır. Florürün kullanıldığı alanlara da bakacak olursak, tavuk bulyonlar, hazır çorbalar, gazlı içecekler, sigara, organik olmayan meyve suları ve diş macunları gibi bir sıralama yapılabilir.

Florür üzerinde yapılan araştırmalarda en büyük zararlarından birinin kanser riski olduğu paylaşılmıştır. Beyinde biriken florür mineralinin ilerleyen yaşlarda Alzheimer hastalığına neden olduğuna dair bazı bulguların olduğu düşünülmektedir. Bu nedenlerden ötürü florür zararlı mı hakkında, diş macunlarında az miktarda kullanıldığı sürece herhangi bir probleme neden olmadığı düşünülmektedir. Ancak aşırı florür alımı başta kanser olmak üzere pek çok sağlık sorununu beraberinde getirir.