Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Botoks yaptırmayı düşünen insanların hemen hemen hepsinin aynı soru işaretiyle karşılaştıklarını söyleyebiliriz. Bunların başında da Botoks'un ne kadar sürede etki gösterdiğidir. Yine etkinin ne kadar sürdüğü ve kalıcı olup olmadığı hususunda da fazlaca merak edilen detaylar var. Öncelikle Botoks bir enjeksiyon tekniğidir. Elde edilen ekzotoksin direkt olarak ihtiyaç duyulan bölgeye enjekte edilir. Bu enjeksiyonun etkileri birkaç gün içerisinde gözükmeye başlar.

Yinede en net etkilerini görmek ve dermatolojik olarak farkı hissetmek için 8 günlük bir süreç gerekebilir. Ortalama 1-2 hafta olarak kişiden kişiye değişken olan bir etkileşim süreci olduğunu söylemeden geçmeyelim. Fakat bundan ziyade mevcut etkinin ne kadar süreceği daha fazla merak ediliyor.

Botoks Etkisi Ne Kadar Kalıcı?

Botoks işlemi uygulandıktan sonra kalıcılığı konusunda net bir detay vermek her zaman mümkün olmayabilir. Herkesin kendisine göre farklı metabolizma özellikleri taşıdığını unutmamalıyız. Enjekte edilen ekzotoksin zaman içerisinde ter veya diğer yollarla vücuttan atılmaktadır. Haliyle yenilenmesi gereken bir uygulama olarak tanımlanabilir.

Bu süreç çoğunlukla 6-10 ay arasında gerçekleşir. Haliyle 8 aylık bir sürecin sonunda yeniden Botoks yaptırmak gerekecektir. Fakat burada da fayda zarar hesabı yapıldığı takdirde insan sağlığı için daha faydalı olduğunu söylemek zorundayız. Diğer kozmetik ürünler veya çeşitli tedavilerin çoğunlukla sağlığa zararlı olabilecek yan etkileri oluşabiliyor. Düzenli yapılmasına karşın Botoks yan etkileri diye bir kavramın olmadığını görebilirsiniz.

Tekrar Botoks Yaptırmak Zararlı Mıdır?

Tekrar Botoks yaptırmadan önce bunun zararlı olabileceği konusunda da bazı düşüncelere kapılabilirsiniz. Ancak Botoks ile enjekte edilen Botulinum Toxin isimli ekzotoksinin zaman içerisinde vücuttan atıldığını söylemeden geçmeyelim. Doğal olarak vücudunuzda kalıcılığı olmadığı gibi insan sağlığını riske atabilecek bir protein olmadığını da bilmeniz gerek.

Ortalama her 8 ayın sonunda yeniden Botoks yaptırmak ve etkileriyle daha sağlıklı veya estetik bir hayat yaşamak mümkündür. Bazı kas ve nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde de kullanıldığı için düzenli bir tedavi formu olarak görülebiliyor. Artık daha da popülerleşmesiyle Botoks fiyatları uygun noktalara geldiği için diğer kozmetik çözümlerden veya medikal tedavi metotlarından bağımsız şekilde değerlendirilebiliyor.