Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Ortodontik tedavi kalıbını pek çoğumuzun duymamasının sebebi özel bir diş tedavi alanını kapsamasıdır. Aslında bu tedavinin en bilinen yanı olan diş tellerini hepimiz çok yakından biliyoruz. Çevremizde de görmemize rağmen gerek estetik gerekse sağlık açısından olumsuzluklar yaratabiliyor. Fakat bunun kullanılmasında da bazı bariz sebepler var.

Ortodontik muayene yapılan kişilerde özellikle dişler ve çene yapısından kaynaklı bir yüz düzensizliği oluşuyorsa önüne geçilmesi mümkün olabilir. Keza diş etlerinin oluşumu sonrasında dişlerin sağlıklı ve eksiksiz şekilde çıkması gerçekten önemli bir husustur. Haliyle çocuklarda ortodontik tedavi aslında en dikkat edilesi faktörler arasındadır.

Ortodontik Tedavi Nedir?

Ortodontik tedavi kapsamında öncelikle bir diş ve çene muayenesi yapılır. Bu muayeneye göre dişlerin gereğinden büyük veya küçük olması, yamuk çıkması, üst üste diş patlamaları, yerinden farklı bir noktaya doğru yönelen dişler tespit edilebilir. Dişlerin inci gibi olması ve sıralı şekilde sağlıklı olarak gözükmesi için ortodontik muayene şarttır.

Bu muayenenin ve dolayısıyla uygulanacak medikal müdahalelerin ne kadar ufak yaşta olursa o kadar faydalı olacağı ise kesinleşmiştir. İnsanlar arasında bu aşamada merak edilen nokta ise yaş sınırının ne olduğudur. Özel olarak çocuklarda ortodontik tedavi yaşı hakkında bazı yanlış bilgilere rastlanabilir. Oysa diş telleriyle, diş çekimi ve medikal müdahalelerle küçük yaşta kolaylıkla halledilebilir.

Ortodontik Tedavi İçin Yaş Sınırı Kaç?

Ortodontik tedavi yaşı olarak herhangi bir kalıba rastlamak mümkün değildir. Çoğu diş hekiminin çocuğu 7 yaşına gelmiş çiftlerin muhakkak ortodontik muayene olmuş olması gerektiğini savunduğunu hatırlatalım. Tedavi kapsamında da diş tellerini ele aldığımız zaman 20 yaşında takılan bir diş teliyle 12 yaşında takılan bir diş telinin faydasını çok net bir biçimde karşılaştırabiliyoruz.

Yani bir bakıma Ortodontik tedavi yaşının çocuklarda ne kadar erken olursa o kadar etkili olacağı bilgisini rahatlıkla söyleyebiliriz. Burada diş teli ilk akla gelen metot olmasına karşın muayene sonrasında farklı metotlarla da müdahale edilebilir. Çocuklar için 7-12 yaş arası mutlak suretle mevcut ortodontik sorunların tespit edilmesi ve ilgili tedavilerin başlanması önem kazanıyor.