Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Gece plağı ilk başta diş problemi olarak algılansa dahi diş sorunlarını minimuma indirmek üzere tasarlanmış bir araçtır. Diş hekiminiz tarafından özel olarak size tahsis edilecek olan bu ürün dişlerinize takacağınız ufak bir aparattan ibarettir. Dişleriniz için özel olarak tasarlanmış olduğundan kendinize temin etmeniz gereken bir üründür.

Gece plağı ne işe yarar sorusu içinse Bruksizm örnek gösterilebilir. Bruksizm bildiğiniz gibi diş gıcırdatmak ve dişleri olabildiğince sıkmak anlamına gelir. Bu eylem çoğu insanda gece meydana gelir ve tamamıyla istemsiz yapılan bir harekettir. Doğal olarak gece plağı bunu önlemeyi ve diş sağlığını korumayı amaçlar.

Gece Plağı Nasıl Temin Edilir?

Gece plağı satın almak için ilk yapmanız gereken şey bir diş hekimine gitmektir. Burada şikâyetiniz olan diş gıcırdatmayı ve dişlerinizi sıkma gibi eylemlerden söz edebilirsiniz. Çoğu insan gece bunun bilincinde olmadığı için partneriniz, aile fertleriniz veya yanınızda olan diğer insanlar size burada destek olabilir. Diş hekiminizin standart diş muayenesi sonrasında sizden ölçü için bir kalıp bırakmanızı isteyeceğini hatırlatalım.

Bu kalıp doğrultusunda da direkt olarak sizin ağzınızla uyumlu olan ve tıpkı protez gibi kullanabileceğiniz ve çıkarabileceğiniz gece plağı sunulacaktır. Bu ürün sayesinde de gece dişlerinizi istemsizce sıkmanızın önüne geçilecek ve hatta diş gıcırdatma sorununuz ortadan kalkacaktır.

Gece Plağı Kullanmamak Hangi Sorunlara Yol Açar?

Gece plağı kullanmak herkes için zorunlu değildir. Zira diş gıcırdatma problemi ve dişlerini sıkanlar için bir çözüm sağlar. Eğer bu problemleri yaşıyorsanız kesinlikle kullanmanızı öneririz. Aksi takdirde dişlerinizin minesini deforme edene kadar bu eylemi sürdürebilirsiniz. Haliyle diş kaybına kadar uzayan bir sürecin yaşanması gayet olağan bir hal alır.

Bu durum ise sindirim sisteminizden iç organlarınıza, ağız sağlığınızın bozulmasından simetrik diş yapınıza kadar pek çok noktada sizi olumsuz etkileyebilir. Gece plağı kullananların bir süre kullandıktan sonra diş sıkma ya da gıcırdatma gibi eylemlerinin azaldığı gözlemlenmiştir. Bu süreç içerisinde düzenli kullanım gerçekten önemlidir. Aynı zamanda gece plağı kullanımı için diş hekimi kontrolünün zorunlu olduğunu hatırlatarak düzenli olarak bunun tekrarlanması gerektiğini vurgulayalım.