Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

İmplant diş tedavisinin artık gencinden yaşlısına herkesin tercihi olduğunu söylemek mümkün. Özel olarak tasarlanan materyallerle üretilmiş olan bu yapılar sayesinde kendi dişlerimizmiş gibi bir hissiyat yaşayabiliyoruz. Burada en merak edilen noktalardan birisi herkese implant diş tedavisi yapılabiliyor mu olacaktır. Bu uygun diş eti kemiğine sahip olan, sistemik rahatsızlığı olmayan her hasta için geçerli bir tedavi metodudur.

Bir diğer merak edilen unsur ise İmplant tedavisi ne kadar sürüyor olabilir. Burada da değişken bir süreçten söz etmek mümkündür. İmplant uygulaması dakikalarla ölçülebilecek bir işlemdir. Ancak çene ve diş etinin implant tabakasına uyum sağlaması ve kaynaşması ayları bulabiliyor.

İmplant Tedavisinde Süreç Nasıl İlerliyor?

Öncelikle çene yapınız, diş etleriniz ve dişlerinizin durumunun değerlendirildiği genel bir muayene olmalısınız. İmplant tedavisi başlamadan önce diş eti kemiğinizin bu işlem için uyumlu olup olmadığına karar verilmelidir. Eğer yeterli seviyede kemik dokusu varsa hemen implant işlemi başlayabilir. Burada açılan alana özel olarak implant vidası yerleştirilir.

Sonrasında ise kemik ile yerleştirilen parçanın birbirine kaynaması beklenmelidir. Diş hekiminizin işleme başladıktan sonra maksimum 15-30 dakika içerisinde bu işlemi tamamlaması mümkündür. Sonrasında ise metabolizmanıza bağlı olarak bu kaynama süresi değişkenliğini koruyabilir. Son adım olarak ise zirkonyum veya porselen kullanılarak üretilmiş diş ile birebir benzer malzeme vida üzerine geçirilerek monte edilir. Total sürecin 6 hafta ile başlayabileceğini ve 6 aya kadar sürebileceğini belirtmeden geçmemek gerek.

İmplant Dişler Tam Olarak Ne Zaman Doğal Diş Gibi Olur?

İmplant dişlerin normal dişler gibi kullanılabilmesi ve hiçbir sorun yaşanmaması için 8 aylık bir sürecin doğal olduğu düşünülüyor. Bu sürecin ardından ömür boyu bu dişlerin varlığı baki kalacaktır. Aynı zamanda tamamıyla lokal anestezi altında yapılan bir işlem olduğundan ötürü hiçbir şekilde acı hissiyatı yaşanmamaktadır.

Yalnızca ilk gün yapılan ve diş etinin içerisine yerleştirilen ilk materyal ile beraber belirli bir acı hissi oluşabiliyor. O sırada lokal anestezinin etkisiyle bunu hissetmeniz mümkün değil. Fakat anestezinin etkisi geçtikten sonra ağrı kesici kullanımı şiddetle tavsiye edilmektedir. Bu noktada da diş hekiminizin size tavsiye edeceği ağrı kesicileri değerlendirmenizi öneririz.