Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Amalgam, cıvanın farklı bir metalle beraber gerçekleştirdiği alaşımdır. Demir dışında kalan tüm metaller cıva kullanılarak amalgam oluşturabilmektedir. Buna ek olarak cıva, toksit bir metal olmakla beraber sağlığa olumsuz etkileri vardır. Bu yüzden çeşitli kısıtlamalar nedeniyle kullanımı uygun olmayabilir. Ayrıca amalgam dolgulardan korkmalı mıyız şeklinde araştırma yapan bireyler, kullanımı sırasında dikkatli olmalıdır.
 

Amalgam Diş Dolguları

Amalgam dolgularda öncelikle cıva farklı özelliklerden yararlanılarak diğer metallerle birleştirilmektedir. Yaklaşık %8 oranında bakır, %14 oranında kalay ve %22 oranında gümüş gibi metallerle birleştirilen cıva daha sonra sağlam bir yapıda hazırlanmaktadır. Ancak oldukça tehlikeli bir maddenin diş dolgu malzemesinde neden kullanıldığı merak konusudur.

Bu konuda öncelikle uygulama kolaylığı bulunan amalgam dolgular, fiziksel özellikleriyle de dikkat çekmektedir. İdeal olan dolgu malzemesinin ilk olarak ısı ile genleşmemesi gerekmektedir. Ayrıca ısıyı iletebilmeli, etkilere karşı dayanmalı ve diş dokusuna tutunabilmelidir. Amalgam dolgularda bu özelliklerin tamamı yer aldığı için kullanıldığı bilinmektedir. Fakat amalgam dolgulardan korkmalı mıyız sorusunun yanıtı aynı zamanda ‘evet’ olmalıdır.

Amalgam dolgular bu özelliklerin yanı sıra biyolojik uyum içerisinde olmalıdır. Yani diş dokusunun yanı sıra çevre dokularla da dost olmalıdır. Diş özüyle beraber diş etini tahriş etmemeli ve alerjik reaksiyonlara sebep olmamalıdır.
 

Amalgam Diş Dolguları Zararlı mı?

Amalgam diş dolguları ile ilgili yapılan araştırmalarda bazı bilgiler ortaya çıkmaktadır. İlk olarak Türk Diş Hekimleri Birliği bu konuda amalgam dolguda yer alan cıvanın zehirli olmadığını belirtmektedir. Ayrıca farklı metallerle birleşen cıvanın kimyasal yapısının değiştiği aktarılmaktadır. Ek olarak Birleşmiş Milletler Çevre Programı ve Dünya Diş Hekimleri Birliği de amalgamın güvenli olduğunu belirtmesi aslında bu uygulamanın tercih edilebilir olması gerektiğini ortaya çıkarmaktadır.

Bazı uzmanlar ise bu dolguları uzun süre kullanmanın, vücutta ağır metal birikimlerine sebep olacağını söylemektedir. Bu durumun sonucunda ise cinsel fonksiyon bozukluğu başta olmak üzere böbrek, göz ve cilt hastalıklarının ortaya çıkabileceği belirtilmektedir. Oldukça ekonomik ve dayanıklı bir dolgu maddesi olsa da amalgam dolgulardan korkmalı mıyız sorusuyla ilgili olarak hastalar bireysel olarak karar vermelidir.