Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi
ESTETİK
DİŞ HEKİMLİĞİ

Mükemmel bir gülümsemeyle yardımcı olmak

PEDODONTİ
ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Çocukların diş ve yaş gelişimine göre doğru zamanda koruyucu uygulamalar ile ağız ve diş sağlıklarını korumada yardımcı oluyoruz.

ORTODONTİ
DİŞ TELİ UYGULAMALARI

Web Sitemize hoş
geldiniz

2013 aralık ayı itibariyle hizmete açılan Özel Dental Ank Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği hasta memnuniyetini ve hastaların haklarını ön planda tutarak güler yüzle topluma en iyi şekilde hizmet vermeyi ilke edinmiştir.

Devamı
Google Yorumları

Hasta Görüşleri

Hasta Bilgilendirme

1.DİŞ HEKİMİNE NE SIKLIKLA GİDİLMELİ ?

Başlangıç çürüğüyle başlayan diş sorunu; enfeksiyon risklerine, kalp-damar hastalıklarına, karaciğer ve böbrek sorunlarına, mide hastalıklarına hatta kansere bile neden olabilmektedir. Ağız ve diş bakımının düzenli olarak yapılması ve hiç bir şikayet yokken bile muayene amaçlı 6 ayda bir diş hekimi muayenesi ile koruyucu ve önleyici tedavilerin yapılması gerekmektedir. Ağızda ki her problem ağrıyla cevap vermez bu nedenle belli periodlarla kontroller önemlidir. Dişinizde olan çürüğü dolguyla tedavi edebilirken bekletilmesi halinde çürüğün ilerleyip sinir odasına baskısı ve sinir odasını tahrip etmesiyle kanal tedavisi istemekte veya enfeksiyon oluşabilmektedir. Daha da bekletilmesi halinde diş çekime kadar gitmekte ve kaybedilmektedir. Bunla beraber kaybedilen diş yerine yapılacak işlemlerle de maliyet artmaktadır. Bilindiği gibi erken teşhis hayat kurtarır.

Öncelikle gebelikte kalsiyum kaybı ve her hamilelikte diş kaybı inancı yanlıştır. Gebelik sürecinde ağız ortamında değişiklikler olabilmektedir. Hormanal artışa bağlı olarak plak birikimi artmaktadır.Plağın uzaklaştırılmaması halinde dişeti iltihabı(gingivitis) oluşmaktadır. Dişetlerinde kızarıklık ,ödem, hassasiyet ve kanamalar gözlenmektedir. Bununla beraber plak uzaklaştırılmamasıyla bakterilerin tutunacağı alan artar ve erken çürümeler, enfeksiyon riski ve dişin erken kaybı görülür. Hasta diş eti iltihabıyla gebe kalmış ise hamilelik sürecinde şiddeti artabilir tedavi edilmez ise kemik kaybına bağlı diş sallanmaları kayıplar olabilir. Gebeliğin ilk 3 ayında temizlik yapılması uygundur. Diğer işlemler için en uygun zaman 4-6 ayları arasıdır. Hastanın şiddetli ağrısı olması gibi acil durumlarda ise tedavi hamileliğin herhangi bir döneminde yapılabilir. Anestezi ve ilaç verilmesi durumunda kadın doğum uzmanı ile iletişim kurulup hasta bilgilendirilir. Ertelenebilecek işlemler doğumdan sonraki döneme bırakılmalıdır. Gebelik durumunda ağız bakımına ekstra önem gösterilmelidir. Kusma durumlarında ağızın asidik durumu dengelenmelidir. Gebeliğe bağlı olaga dişeti kanamalarında dişlerin fırçalanmasından kaçınılmalıdır. En doğru yaklaşım kişinin hamile kalmayı düşündügü dönemde diş hekimini ziyaret etmesidir. Erken teşhis muayene çok önemlidir.