Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG) (LAZERLE BEYAZLATMA)

Diş beyazlatma işlemi, bazı nedenlerden dolayı rengi değişmiş olan ya da sararmış olan diş renginin kişiye uygun olacak şekilde birkaç ton açılması işlemidir. Diş yapısında meydana gelen renklenmenin giderilmesi işlemidir.

Diş Renginde Oluşan Değişim Neden Meydana Gelir?

Dişlerin renginde zaman içerisinde tüketilen yiyecekler, içecekler ve sigara nedeni ile renk değişimi meydana gelir. Dişler beyazlığını kaybeder. Dişlerin renk yapısını düzeltmek için dişlere bleaching tedavisi uygulanır. Diş beyazlatma işlemi dişlerin aşınmasına gerek kalmadan kolay ve güvenilir bir şekilde yerine getirilen işlemdir. Kişilerin dişlerinin rengi göz renkleri ve saç renkleri gibi kişiye özeldir. Dişlerin yapısında bulunan elementler dişin renginin belirlenmesini sağlar. Dişlerin mine yüzeyi fark edilmeyecek kadar küçük bir yapıya sahiptir. Bu yüzden de doğal diş renginde zaman içerisinde dış etkenlerden etkilenerek değişim meydana gelir.

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma işlemi klinik ortamında ya da evde doğal yöntemler ile yapılabilir.

Lazer İle Diş Beyazlatma İşlemi

Lazerle beyazlatma işlemi klinikte ve doktor tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir. Öncelikle diş üzerine ağartıcı ilaç yerleştirilir. Beyazlatılacak olan dişlere bir süre lazer ışığı tutulur. Tutulan lazer ışığı dişleri beyazlatmaz. Sadece diş jelinin etkili hale gelmesi için kullanılır. Kullanılan lazer dişin yapısına etki etmez. İşlem bir saatten daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilir. Ancak istenilen beyazlığa ulaşmak için birkaç seans yapılması gerekir. İşlem sona erdiği zaman dişlerde meydana gelen renk değişimi gözle görülebilir.

Evde Diş Beyazlatma İşlemi

Diş doktoru tarafında ağız ölçüsü alınarak ve dişlerin üzerine takılması için ince bir kalıp hazırlanır. Kişi doktorun hazırlamış olduğu kalıbın içine ilaç yerleştirerek dişlerin üzerine yerleştirilir. Bu ilaç gün içerisinde en az altı ya da sekiz saat takılması gerekir. Gerçekleştirilen bu uygula bir ile dört hafta arasında sürebilir. Evde diş beyazlatma yönteminde de lazer ile diş beyazlatma yönteminde de tedavi süresi doktorun görünüşüne bağlı olur. Bu sürede dişin renklenmesine göre değişiklik gösterir. Kullanılan yöntemlerin her ikisi de etkili olan yöntemlerdir.