Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

PERİODONTOLOJİ

Periodontal hastalıklar dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Dişeti hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi; doğal dişlerin korunması, daha rahat çiğnemenin, daha iyi bir sindirimin sağlanması ve kişinin kendi dişlerinin erken zamanda kaybetmemesi adına çok önemlidir.

Dişeti hastalığının en önemli nedeni bakteriyel diş plağı adı verilen dişler üzerinde biriken yapışkan renksiz bir tabakadır. Günlük fırçalama ve diş ipliği kullanımı ile diş plağının uzaklaştırılması sağlıklı bir ağız için temel gereksinimdir. Eğer plak etkin bir şekilde dişlerden uzaklaştırılmazsa diş taşı veya tartar olarak katılaşmış bir şekil alır.Diş taşlarının uzaklaştırılmaması halinde bakterilerin çok daha rahat tutunabilecekleri alanlar olduğu için erken çürükler,dişeti problemleri ileri seviyede diş kökü etrafında enfeksiyonlara ve erken d iş kaybına sebep olabilmektedir.

Diş eti hastalığı bulguları şunlardır:

    Ağız kokusu
    Diş etlerinde çekilme veya çekilmeye bağlı dişlerde sallanma
    Diş etlerinde kanama yada fırçalarken kanama
    Sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet
    Diş eti büyümeleri
    Diş etlerinde renk değişimleri

Bu belirtilerin görülmesi durumunda diş hekimini görmelisiniz.Bunun yanında hiçbir belirti olmaması halinde durumunda da diş hekiminizi belli aralıklarla muayene amaçlı ziyaret etmelisiniz.Erken teşhis çok önemlidir dişlerinizi uzun yıllar ağızda tutmak adına.