Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Dişleri beyazlatma sürecinde mutlaka uzman hekimlerden destek alınmalıdır. Bununla beraber diş beyazlatmada nelere dikkat edilmeli konusunda birtakım bilgiler sunulmaktadır. Hastalar genelde piyasadaki ucuz diş beyazlatıcı ürünleri alarak ev ortamında diş beyazlatmaya çalışmaktadır. Ancak bu durum mine çatlakları başta olmak üzere kalıcı diş hassasiyetlerine ve diş çekilmelerine sebep olabilmektedir. Elbette bu süreçlerle beraber dikkat edilmesi gereken çok daha önemli detaylar bulunmaktadır.

Diş Beyazlatmadan Önce Yapılması Gerekenler

Diş beyazlatma uygulamasından önce dişlerin tedavi edilmesi gerekmektedir. Beyazlatma işlemi daha çok koyu renkli dişlerin estetik bir görünüme kavuşması için yapılır. Ayrıca her yaş grubuna özel olarak uygulanabilir. Fakat bu işlemlerden önce dişlerdeki çürük, çatlak, aşınma ve var ise kırık gibi durumlar tedavi edilmelidir.

Hastaların antibiyotik kullanımlarına bağlı olarak ortaya çıkan renk problemlerinde beyazlatma işlemi etkisi sınırlı olabilir. 2 veya 3 seans sürebilen bu işlemlerin bitmesinin ardından hastalar renkli içecekler, çay ve sigara tüketimi yapmamalıdır. Bu durum diş beyazlatmada nelere dikkat edilmeli hakkındaki en önemli detaylardandır.

Diş beyazlatma uygulamalarında hidrojen peroksit maddesi kullanılır. Bu maddenin doktor kontrolünde ve belirli dozlarda kullanılması herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak kullanılan ürünlerin içerik ve dozunun ayarlanması önemlidir. Eczanelerden alınan ve diş beyazlatmak için kullanılan maddelerin her zaman zararlı olabileceğini aktaran diş hekimleri, diş beyazlatmadan sonra dikkat edilmesi gerekenleri de paylaşmaktadır.

Diş Beyazlatmadan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş beyazlatma işleminden sonra hastalarda çok az hassasiyet görülebilmektedir. Geçici olan bu durumlar 1 ile 3 gün arasında ortadan kaybolabilir. Ayrıca işlemin yapıldığı gün doktor onayı ile ağrı kesici kullanılabilmektedir.

Uygulamadan sonraki günlerde aşırı sıcak ya da soğuktan kaçınılmalı ve renk verici gıdalar tüketilmemelidir. Çikolata, vişne, çay, sigara, kırmızı şarap ve karamel, tüketilmemesi gereken şeyler arasındadır. Ayrıca diş beyazlatmada nelere dikkat edilmeli konusunda yine işlemin ardından günde en az 2 kez dişler fırçalanmalıdır. Beyazlatıcı diş macunları bu süreçte beyazlatma etkisini uzatacağı için hekim onayı ile kullanılmaya başlanabilir. Son olarak 6 ay boyunca düzenli kontrollere devam edilmeli ve bu sürecin sonunda gerekiyorsa yeniden diş beyazlatma uygulamalarına başvurulmalıdır.