Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Diş hastalıkları her yaş gurubu için risk oluşturmaktadır. Bununla birlikte birtakım hastalık ve yaş gruplarında risk faktörünün daha fazla olduğu bilinmektedir. Öyle ki diş çürükleri kalbe zarar verir mi konusunda ciddi anlamda araştırma konusu olmuştur. Diş hastalığı öncelikle gebelik döneminde tehlike arz etmektedir. Gebelikle beraber çocuklarda, yaşlılarda, sistematik ve romatizma hastalığı olanlarda da diş hastalıkları tehlikeli bir süreci beraberinde getirebilir.

Diş Çürükleri ve Kalp İlişkisi

Diş eti ve kalp hastalıkların gelişim mekanizmaları benzerdir. Yüksek tansiyonu yüksek olan erkekler ile beraber sigara tüketimi yapan ve stresli bireylerde birtakım hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca bugüne kadar yapılan pek çok araştırmada, ağız iltihabı sorunu olan bireylerin sağlıklı kişilere göre %30 oranında daha fazla kalp krizi geçirme olasılığı vardır.

Ağız içerisindeki bakteriler ilk olarak diş eti ve diş arasında bulunan bölgeye yerleşmektedir. Bakteriler bu bölgede birleştikten sonra diş etinde kanama oluşturur. Diş eti odaklarının kanamasından sonra bakteriler kan dolaşımına doğru ilerler. Bu süreçte kanamalı bölgelerden kan dolaşımına karışan bakteriler kalp hastalıklarını tetikleyebilmektedir. Yani diş çürükleri kalbe zarar verir mi sorusunun ilk yanıtı ‘evet’ olacaktır.

Diş Çürükleri ve Kalp Krizi Riski

Almanya ve ABD’de yapılan birtakım çalışmalarda kalp krizi geçiren erkeklerdeki kalp doku kesiti incelemelerinde, diş eti problemlerine sebep olan bakterilerle karşılaşılmıştır. Dişlerin çürümesine sebep olan bu bakteriler, kan dolaşımıyla kalp kaslarına yerleştiği için kalp krizi riskini artırmaktadır. Öte yandan 45 ile 55 yaşları arasında kalp krizi geçirmiş olan erkeklerin yaklaşık %70’inde diş eti sorunlarının yaşandığı görülmüştür. Sağlıksız diş etleri ve diş çürükleri, kalp krizine davetiye çıkardığı gibi bağışıklık bozukluklarına da sebep olabilmektedir.

Ağızda çoğalan bakteriler zatürre hastalığını da ortaya çıkarabilir. Buna ek olarak gebe bayanlardaki erken doğum vakalarına, şeker hastalığına yakalananlarda ise kan şeker düzey bozukluğuna yine ağız bakterileri neden olmaktadır. Bu yüzden diş çürükleri kalbe zarar verir mi konusunda kalbe zararlı olan diş çürüklerinin ayrıca vücudun diğer organlarına zarar verebileceği unutulmamalıdır. Çünkü ağızda oluşan bakteriler, kan dolaşımıyla vücudun her organına rahatlıkla ulaşabilmektedir.