Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Diş taşı temizleme uygulamaları, günümüz diş hekimleri tarafından çokça başvurulan yöntemlerdendir. Çünkü bu uygulama dişlerde tartar ve plağın oluşmasını engellemektedir. Ancak diş taşı temizliği dişlere zarar verir mi konusunda birtakım bilgiler bulunmaktadır. Öncelikle dişlerin düzenli bir şekilde temizlenmemesi halinde bakteriler ağız içinde oluşmaya başlar ve kan yoluyla vücuda yayılır. Bu durumda da bazı hastalıklar ortaya çıkabilir.

Diş Temizliği Nedir?

Dişin dış bölgesinin daha parlak ve temiz olması adına yapılan uygulamalara diş temizliği denir. Dişlerin düzenli bir şekilde temizlenmemesi ile beraber ağız bakımına önem verilmemesi, bakterilerin çoğalmasına sebep olur. Bir süre sonra ise diş eti hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Diş taşları da aynı şekilde düzensiz ve yapılmayan bakımlar nedeniyle oluşmaya başlar. Günümüzde diş taşı temizliği dişlere zarar verir mi sorusu tamda bu noktada merak edilmeye başlamaktadır.

Diş Taşı Temizliğinin Zararı Var mı?

Diş temizliğinde asıl amaç, diş taşlarının temizlenmesini sağlamaktır. Ağızda bakterileri oluşumuna neden olan diş taşları ayrıca genel vücut sağlığını etkilemektedir. Bu konuda bilinmesi gereken tek şey, diş taşı temizliğinin hekimler tarafından yapılması gerektiğidir. Bu durum sonucunda dişlere herhangi bir zarar verilmez. Ayrıca diş mineleri de bu uygulama sonucunda zarar görmez. Halk arasında diş taşı temizliğinin dişlere zarar vermesiyle ilgili yanlış bilgiler bulunduğu için bu işlemler birçok kişi tarafından benimsenmeyebilir. Fakat diş taşı temizliğinin herhangi bir olumsuz sonucunun olmadığı unutulmamalıdır.

Diş Temizliği Ne Zaman Yaptırılmalı?

Hekimler tarafından uygulanan diş taşı temizliği 6 aylık periyotlarla yapılmaktadır. Aynı şekilde her 6 ayda ağız içi kontrolü de sağlanmış olunur. Yine bu süreç sayesinde dişlerde başlayabilecek olan sorunlar kısa sürede tespit edilerek müdahalede bulunulabilir.

Diş hekimlerinin başlattığı bu temizlik ile beraber bireyler günde en az 2 kez dişlerini fırçalamalıdır. Özellikle de gece uyumadan önce diş fırçalamak çok önemlidir. O halde özetle diş taşı temizliği dişlere zarar verir mi sorusunun yanıtı ‘hayır’ olmakla beraber mutlaka diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Ek olarak bireysel yöntemlerle evde diş temizliği yapmaya çalışmanın farklı sağlık problemlere neden olacağı bilinmelidir.