Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Bireylerin ağız bakımıyla ilgili uyguladığı pek çok teknik aynı zamanda gülüş estetiği bakımından da önemlidir. Bu süreçte gülüş tasarımı nedir konusunda sizlerle paylaşacağımız önemli bilgilerin yanı sıra tasarımın nasıl olması gerektiği hakkında da bilgiler aktaracağız. İlk olarak diş kayıpları ya da dişlerdeki çarpıklıklar nedeniyle bazı estetiksel problemler ortaya çıkmaktadır. Bu durumlar sosyal yaşamı olumsuz etkilerken özgüven eksikliğine de neden olur. Sonuç olarak sağlıklı dişlere sahip olunsa da diş etleriyle dişlerin orantısız olması bazı biçim bozukluklarını beraberinde getirir. Ek olarak güzel bir gülüş, bireylere hem psikolojik hem de sosyal anlamda güç kazandırmaktadır.

Gülüş Tasarımında Hangi İşlemlere Başvurulur?

Farklı sebeplerden dolayı estetik açıdan görünümü bozulan diş etleri ve dişlerin, güzel ve doğal bir görünüme kavuşturulması işlemine gülüş tasarımı adı verilir. Hastaların bu anlamdaki gereksinimleri farklı olduğu için uygulanacak işlemler de yine kişiye özel belirlenebilir. Hastanın yüz hatlarının yanı sıra beklentileri, yaşı ve cinsiyeti de göz önüne alınarak bu uygulamaya başlanabilir.

Gülüş tasarımının ilk sürecinde diş ve diş eti hastalıkları tedavi edilmektedir. Ardından da diş temizleme uygulamasına başvurulur. Yine ihtiyaca göre diş beyazlatma, implant, kaplamalar ve tel tedavisi yapılabilmektedir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Hastaların çoğu zaman merak ettikleri gülüş tasarımı nedir konusuna bu şekilde değindikten sonra uygulamanın nasıl yapılması gerektiği de aktarılmalıdır. İlk önce hastanın estetik anlamdaki beklentilerini doğru bir şekilde anlamalı ve ardından modüler ağız problemleri giderilmelidir. Bu işlemlerin ardından hastaların yüz ve ağız içi fotoğrafları çekilerek bilgisayar ortamına aktarılır. Aktarım sonrasında birtakım ölçümler yapılır ve gülüş tasarımının yüz şekline olan uyumu hesaplanır. Tedavinin ardından meydana gelecek en yakın görüntüler, bilgisayar ortamındaki programlar sayesinde hazırlanarak hastaya sunulur ve hastanın bu konudaki fikirleri alınır.

Diş etindeki seviye bozukluklarının düzenlenmesiyle başlayan gülüş tasarımı daha sonra gerekiyorsa implant işlemleriyle devam eder. Dişlerdeki görsel bozuklukların giderilmesi için estetik kompozit dolgular yapılır ve çoğu zaman porselen lamine sayesinde kaplama işlemleri yapılır. O halde gülüş tasarımı nedir ile ilgili olarak tüm diş ve diş eti problemlerinin giderilmesi amacıyla yapılan uygulamaların tamamıdır, tanımı yapılabilmektedir.