Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Son zamanlarda giderek yaygınlaşan ortodonti tedavisinde birtakım sorular merak edilmektedir. Bu anlamda ortodontik tedavi için yaş sınırı var mıdır konusunda sizlerle paylaşacağımız bilgilere ek olarak uygulama hakkındaki diğer süreçlere değiniyor olacağız. Öncelikle çocuklar ve yetişkinler için kapsamlı olarak diş, çene ve yüz kontrolünü sağlayan bu uygulama daha önceleri sadece çocuklarda uygulanmıştır. Ancak teknolojinin gelişmesi ve yeni yöntemlerin ortaya çıkması sayesinde yetişkinlerde de uygulanmaya başlanmıştır.

Ortodonti Tedavi Uygulamaları

Yamuk, deforme olan, ayrık ve çapraşık diş yapılarının düzeltilmesinde tercih edilen ortodonti tedavisi son zamanların ilgi duyulan konularından biri haline gelmiştir. Uzmanlar daha çok estetik kaygılar nedeniyle bu tedaviye başvurulduğunu belirtmektedir. Ek olarak çocukluk çağlarında ortaya çıkan eğri dişlerle beraber zamanla diş kayıplarının önlenmesi adına tercih edilen ortodonti tedavisinde ortodontik tedavi için yaş sınırı var mıdır sorusu akla gelmektedir.

Ortodonti tedavisi için günümüzde herhangi bir üst yaş sınırı belirtilmemektedir. Asıl önemli olan durum hastalarda ileri bir düzeyde doku ve diş eti sorunlarının bulunmamasıdır. Yaş sınırı bakımından aslında ne kadar erken tedavi edilirse o kadar hızlı sonuç alınabilen bu tedavi daha çok çocuk ve gençlerde olumlu yanıt vermektedir.

Ortodontik Tedaviye Ne Zaman Başlanabilir?

Tedavi sürecinde herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Bu yüzden 7 yaşından itibaren her yaş grubuna uygulanabilmektedir. Ancak bu konuda en uygun yaş aralığı uzmanlarca belirtilmektedir. 9 ile 14 yaş arasının ortodontik tedavi için en uygun aralık olduğu bilinmektedir. Çünkü bu yaş aralığında hızlı bir büyüme dönemi gerçekleştiği için çocuklardaki ortodontik bozukluklar da hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir.

Minimum 9 yaş itibariyle uygulanmaya başlanan ortodontik tedavi genelde 14 yaşına kadar takip edilmektedir. Ortodontistler, ergenlik döneminde hastaları oldukça sağlıklı bir şekilde yönlendirdiği için olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Sonuç olarak ortodontik tedavi için yaş sınırı var mıdır konusunda 7 yaşından itibaren ilerleyen her yaş döneminde rahatlıkla yapılabilmektedir. Yine de uzmanların bu konudaki tavsiyeleri daima dikkate alınmalı ve daha sağlıklı müdahaleler hastalara yapılabilmektedir. Bu yüzden çene problemi ve çapraşıklar için en kısa sürede ortodonti uzmanlarına başvurmak önemlidir.