Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Zirkonyum porselen kaplamalar, doku dostu olması nedeniyle diş hekimleri tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bununla beraber metal altyapıya yakın bir sağlamlık düzeyi olduğundan ve diş etlerinde renklenmeye neden olmadığından ötürü tercih edilmiştir. Elbette bu süreçte zirkonyum mu metal destekli porselen mi sorusu da akla gelmektedir.

Metal destekli porselen kaplamalar ise ışığı yansıttığı için canlılık ve derinlik hissini yok etmektedir. Fakat günümüzde dişlerin arka bölgelerinde püskürtme yöntemi ile kullanıldıkları için tercih edilmektedir. Metal destekli porselenlerin bir diğer özelliği, diğer porselenlere göre daha ekonomik olmalarıdır.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları

Zirkonyum porselenler oldukça estetiktir. Bununla beraber ışık geçirgenlik özellikleri dolayısıyla doğal dişlere uyum sağlanabilir. Aynı şekilde altında metal yansıması olmadığı için metal alt yapılı porselenlerde ortaya çıkan yapay görüntü, zirkonyum kaplamada yoktur. Bu durumlar sonucunda zirkonyum mu metal destekli porselen mi sorusunun yanıtını çok daha doğru bir şekilde vermeye başlayabilirsiniz. Işık geçirgenliği fazla olan zirkonyum kaplamalarda kullanılan porselenler, dijital tekniklerle hazırlanmaktadır. Bu sayede hata oranı da minimuma indirilmiştir. Yani hekim ve hasta açısından oldukça avantajlıdır.

Metal destekli porselenlere göre ilk uygulanış aşamasında pahalı olabilen zirkonyum kaplama, uzun dönemde çok daha ekonomik bir şekilde uygulanabilir. Çünkü zamanla estetik görünümü artan bu kaplamalarda ciddi bir doku uyum dayanıklılığı söz konusudur.

Metal Destekli Porselen Kaplamanın Avantajları

Genelde estetiği bozulmuş dişleri düzeltmek için yapılan uygulamalara, metal destekli porselen kaplama denir. Bu uygulamada metal, altın, nikel ya da krom porselenler fırınlanır. Farklı nedenlerle çürümüş veya aşınmış olan dişlerde estetiği geri kazandırmak için tercih edilen metal destekli porselen kaplama ayrıca diş kaybı nedeniyle de tercih edilebilir.

Arka bölgedeki dişlerde yaşanan kırılma ve çürümelerde en çok implant üzerine metal destekli porselen kaplamalar uygulanmaktadır. Bununla beraber kuvveti iyi bir şekilde karşılaması nedeniyle tercih edilmektedir. Kanal tedavisi sonrasında kırılmış olan dişlere veya dolgu işleminden sonra hasar gören diş parçalarını bir arada tutmak için uygulanan bu işlemler, estetik amaçlı kullanılmadığı için hastaları memnun etmeyebilir. Bu yüzden zirkonyum mu metal destekli porselen mi sorusunun yanıtı genelde ‘zirkonyum’ olmaktadır.