Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Bireyler çoğu zaman beslenme ile diş sağlığı ilişkisini merak etmektedir. Aslında çokça sorulan beslenmenin diş çürüğüyle ilgisi var mıdır sorusunun yanıtı tamda bu noktada önemlidir. Öncelikle diş sağlığı için tamamıyla zararlı olduğu bilinen asitli ve şekerli gıdalar, dişlerin yüzeylerine yapışıp kaldığı için kolayca temizlenmemektedir. İlerleyen zamanlarda ise bu gıdalar diş çürüklerine neden olmaktadır. Ayrıca diş sağlığı için önerilen beslenme şekillerinin de mutlaka bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir.

Diş Sağlığı için Beslenme Şekli Nasıl Olmalı?

Diş sağlığını korumak için beslenme şekline dikkat edilmelidir. Bu noktada uygulanması gerekenler;

  • Yapışkan veya şekerli gıdalar tüketildikten sonra dişler fırçalanamıyorsa mutlaka ağız gargarası yapılmalıdır. Gargaradan sonra ise 1 bardak su tüketilmelidir.
  • Yapışkan ve şekerli gıdalar ana öğünlerle beraber tüketilmelidir.
  • Öğünlerin arasında havuç ve elma gibi besinler tüketilmelidir. Çünkü bunlar gibi sert ürünler, dişleri temizlemekle beraber diş etine masaj yapacaktır.
  • Şekerli gıdaların tüketilmesinin ardından küçük bir parça peynir tüketilebilir. Çünkü peynir, şekerli ürünlerin çürük etkisine karşı yararlı bir besindir.

Diş Dostu Olarak Kabul Edilen Gıdalar

Yukarıdaki bilgilerle beraber beslenmenin diş çürüğüyle ilgisi var mıdır sorusuna ‘evet’ yanıtı verilebilmektedir. Ayrıca diş dostu olarak kabul edilen bazı gıda maddeleri de bulunmaktadır. Bu konudaki öncelik proteinlere aittir. Vücudun temel yapı taşını oluşturan proteinler diş gelişimleriyle beraber dişlere temas ettikten sonra diş etini koruyucu etkisini göstermektedir. Yüksek proteinli gıdalar arasında yerini alan peynir de şekerli gıda alındıktan sonra mutlaka tüketilmelidir.

Çocuklarda ve erişkinlerde diş çürüklerinin görülme oranı her geçen gün artmaktadır. Bunun esas nedeni şüphesiz beslenme alışkanlıklarıdır. Ayrıca ağız hijyenine yeteri kadar önem verilmemesi nedeniyle diş çürükleriyle karşılaşılmaya devam edilmektedir. Bu yüzden kek, poğaça, şekerleme, çikolata ve cips gibi ürünlerin az miktarda tüketilmesi hatta herhangi bir şekilde tüketilmemesi gerekmektedir. Ayrcaı fast food tarzı beslenme de diş çürüklerine neden olmaktadır. O halde beslenmenin diş çürüğüyle ilgisi var mıdır sorusunun doğru yanıtı evet olmakla beraber beslenme sırasında yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere süt, kayısı, yoğurt, badem, ceviz ve fındık gibi sağlıklı besinler tüketerek diş sağlığına dikkat edilmelidir.