Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Diş sıkma tıp literatüründe ‘bruksizm’ olarak adlandırılır. Hareketsizlik, stres ve sağlıksız beslenmeyle berbaer uyku problemleri gibi pek çok faktör, bruksizme neden olmaktadır. Ayrıca çene eklemi rahatsızlığı da olan diş sıkma hastalığı, uyku esnasında diş gıcırdatma ile belirti göstermektedir. Bazı zamanlarda ise çeneyi açamama, çiğnemede güçlük ve baş ağrısıyla ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden diş sıkma tedavi seçenekleri günümüzde her zaman merak konusu olmuştur.

Diş Sıkma Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Tedavisi mümkün olan diş sıkma rahatsızlığında cerrahi operasyonlara başvurulabilir. Bununla birlikte diş sıkma tedavi seçenekleri arasında aşağıdaki uygulamalar da tercih edilebilir;

  • Botoks tedavisi
  • Stres terapileri
  • Kas gevşetici ilaçlar
  • Elektroşok ile tedavi yöntemi
  • Hatalı uygulanan kaplama ve diş dolgularının yenilenmesi
  • Bitkisel tedavi yöntemleri
  • Protez uygulamaları

Diş Sıkma Tedavisinde Gece Plağı

Gece plağı, diş sıkma sorununun önüne geçmek amacıyla planlanmaktadır. Çene yapılarına uygun olarak hazırlanan gece plakları ayrıca hastanın ağız yapısına uygun olmalıdır. Alt ve üst çeneden alınan ölçülerle beraber plak hazırlanır ve gün içinde de kullanılması sağlanır.

Diş Sıkma Tedavisinde Botoks Tedavisi

Bruksizm botoks tedavisiyle de kontrol altına alınabilmektedir. Asıl amaç, çene ekleminde meydana gelebilecek kalıcı hasarların önüne geçmektedir. Buna bağlı olarak yaşanan ağrıların da azaltılması hedeflenmektedir. Genelde hastaların çoğuna uygulanan gece plakları 6 ay süreyle kullanılmalıdır. Bu sayede diş sıkma veya diş gıcırdatma durumu ortadan kalkabilir. Ek olarak botoks uygulaması da son zamanlarda rağbet görmektedir. Yanağın alt kısmında yer alan çiğneme kasına botoks enjeksiyonu verilir ve kastaki stres ortadan kaldırılır. Sonuç olarak istenmeyen kasılmaların önüne geçilmiş olunur.

Diş Sıkma Tedavisinde Cerrahi Operasyon

Diş sıkma tedavisi için başvurulan bir diğer uygulama, cerrahi operasyonlardır. Çene ekleminin zarar görmesi durumunda ağız açmada zorluk yaşanmasının yanı sıra çoğu zaman ağrı yaşanmaktadır. Bu tür durumlarda diş sıkma tedavi seçenekleri arasından cerrahi operasyonlara başvurularak eklem içi ilaç ve yıkama işlemleri yapılmaktadır. Alternatif olarak kas gevşetici uygulamalar ile de kaslardaki stres azaltılmaya çalışılabilir. Diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi süreci de uzmanların önerdiği tedavi seçeneklerinden biridir.