Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Bilindiği üzere diş tedavilerinde uygulanacak tedavi yöntemine göre birden fazla malzeme kullanılmaktadır. Tamda bu noktada diş tedavilerinde kullanılan malzemelerin emziren annelere zararı var mıdır sorusu gündeme gelmektedir. Gebelik öncesinde gerçekleştirilen kontrollerden en önemlisi olan diş kontrollerinde, emzirmeden önce gerekli aksiyonlar alınmalıdır. Annenin rahatsızlığına göre emzirirken diş tedavisinin yapılıp yapılmayacağına hekimler karar vermektedir.

Emzirirken Implant Yaptırılabilir mi?

Annenin emzirirken ımplat yapılmaya uygun olup olmadığı, hekim tarafından belirlenmektedir. Genelde düzenli diş kontrolü yaptıran annelerin emzirme döneminde ımplat yaptırmasında bir sakınca yoktur. Buna ek olarak doktor kontrolünde gebelikten sonra da yapılabilmektedir.

Emzirirken Diş Dolgusu Yaptırılabilir mi?

Diş dolgusu, diş tedavilerinde kullanılan malzemelerin emziren annelere zararı var mıdır sorusuyla ilgili incelenecek olan en önemli tedavi yöntemidir. Çünkü diş dolgusunda kullanılacak bazı malzemeler anne sütüne ve sağlığına zarar verebilmektedir.

Emzirme sürecinde annelerin bol sıvı tüketmemesi ve değeri yüksek besinler almaması halinde diş çürükleri oluşabilmektedir. Bu çürükleri önlemek için diş dolgusu yaptırılmaktadır. Fakat diş dolgusunda amalgam dışındaki diş dolguları hekim tarafından önerilmektedir. Malzemenin yanı sıra dolguda kullanılması gereken ilaçların anne sütüne karışarak bebeğe doğrudan etki edeceği bilinmektedir. Bu yüzden zararlı dolgu ilaçlarının etki boyutuna göre tercih edilmesi gerekmektedir.

Emzirirken Diş Çekilir mi?

Annelerin korkusu olarak bilinen diş tedavilerinde, vücuda alınacak ilaçlar anne sütüne geçmektedir. Yukarıda da belirtildiği üzere amalgam dolgular dışındaki diş uygulamalarının anne sütüne zarar vermediğini söyleyebiliriz. Elbette diş çekilmesine engel olacak farklı bir sağlık sorunu ile beraber sinir sistemi problemleri ve kan pıhtılaşması gibi durumlar yaşanmıyorsa, emzirirken diş çekimi yapılabilir.

Özet olarak diş tedavilerinde kullanılan malzemelerin emziren annelere zararı var mıdır konusuyla ilgili olarak ciddi bir sağlık sorununun yaşanmadığı söylenebilir. Zaten diş hekimleri gerekli kontrollere başlamadan önce hastanın hikâyesini öğrendikten sonra aksiyon almaktadır. Buna bağlı olarak emzirme döneminde olan anneler için hangi müdahalelerin daha sağlıklı bir şekilde olması gerektiği aktaracak ve daha sonra diş tedavilerine geçecektir. Unutulmaması gereken tek şey, amalgam dolguların kullanılmaması gerektiğidir.