Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Ağız ve diş sağlığı her birey için önemlidir. Bununla birlikte vücuttaki tüm doku ve organların sağlıklı olması aynı zamanda diş sağlığıyla yakından ilgilidir. O halde ne sıklıkla diş hekimine başvurulmalı konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olunmalıdır. Uzmanlar bu konuyla ilgili, diş ve ağız sağlığını bozan durumlar genelde bireyin vücut sağlığını da etkilediğini söylemektedir. Ayrıca kemik erimesi, diyabet, erken doğum, düşük, kalp ve damar problemleri ile hipertansiyon gibi hastalıkların tamamı ağız ve diş sağlığıyla ilişkilidir.

Ağız ve Diş Sağlığı Neden Önemli?

Günümüzdeki pek çok hastalığın ilk belirtileri ağızda görülmektedir. Bu yüzden diş muayenelerinin düzenli bir şekilde yapılması önemlidir. Alternatif olarak her türden ağız ve diş tedavisi başarıyla yapılabildiği için koruyucu sağlık hizmetleri de mutlaka alınmalıdır.

Uzmanlar ağız ve diş sağlığı sorunlarının genelde yaşamı doğrudan tehdit etmediği için ihmal edildiğini belirtmektedir. Tamda bu noktada ne sıklıkla diş hekimine başvurulmalı sorusunun yanıtına yine uzmanlar yanıt vermektedir. Mutlaka 6 ayda bir diş kontolünün yapılması gerektiğini söyleyen hekimler, toplumun da bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğine vurgu yapmaktadır. Ağız ve diş bakımının alışkanlık haline getirilmesi süreci ailede başlamalı ve çocuklara bu konuda örnek olunmalıdır.

Ağız ve Diş Sağlığı Maliyetli mi?

Ağız ve diş sağlığı aslında ciddi bir maliyet gerektirmemektedir. Diş sağlığını kalitesine kavuşturmak amacıyla öncelikle yeterli ve dengeli beslenilmelidir. Bununla beraber süt, peynir, yumurta, yoğurt ile sebze ve meyve tüketimine özen gösterilmelidir. Ayrıca hayvansal gıdaların öğünlerde yer alması sağlanmalıdır.

Diş hekimleri sabah kahvaltından sonra ve gece uyumadan önce dişlerin mutlaka fırçalanması gerektiğini de belirtmektedir. Buna bağlı olarak belirli periyotlarla diş hekimlerine başvurmalı ve oluşabilecek problemlerin önüne geçilmelidir. Toplumsal bilincin oluşturulmasında diş hekimleriyle beraber ailelerin de bu konuda yeteri kadar destek sunması önemlidir. O halde ne sıklıkla diş hekimine başvurulmalı sorusunun yanıtı ‘6 ayda bir’ olarak verilebilir. Birçok hastalığın ilk belirtilerinin ağızda görülmesi ve diş problemlerinin farklı hastalıklara neden olabileceği ihtimali düşünüldüğünde bu sürenin oldukça mantıklı olduğu unutulmamalı ve diş kontrolleri hiçbir şekilde ihmal edilmemelidir.