Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Diş çekim süreci bazı bireyler için zor olabilir. Fakat ağız ve diş sağlığı bakımından diş tedavilerinin ne kadar önemli olduğu bilinmelidir. Bu yüzden diş çekim sonrasında dikkat edilmesi gerekenler her bireyin öğrenmesi gereken konulardan biridir. Elbette çekimden önce de hastalar bilgilendirilmelidir. Örneğin, çekimden önce hekimin önerdiği ilaçların dışında farklı bir ilaç kullanımı gerçekleştirilmemelidir. Ayrıca hasta var ise kalp, şeker ve tansiyon gibi sağlık sorunlarını doktor ile paylaşmalıdır.

Diş Çekiminden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Diş çekim sonrasında dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili olarak öncelikle hekimin uyarıları dikkate alınmalıdır. Bu süreçte yaranın üzerine bırakılan tamponun en az 30 dakika bölgede kalması gerekmektedir. Tamponun atılmasından sonra yeni bir tampon uygulamasına geçilmemelidir. Çünkü tamponun sıkça değişmesi, yaradaki kan pıhtısının dağılmaması bakımından önemlidir. Çünkü kan pıhtısı, diş çekilen bölgedeki boşluğu doğal bir tampon gibi kapatmaktadır. Bu bilgilere ek olarak çekimden sonra dikkat edilmesi gereken durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Diş çekiminden sonra ağız, su ile çalkalanmamalıdır.
  • Çekimden sonraki ilk 24 saatte alkol ve sigara tüketilmemelidir. Tüketilmesi halinde yara, iltihap kapabilir.
  • Diş çekiminin hemen ardından herhangi bir şey tüketilmemelidir. Uzmanlar bu konuda en az 2 saat geçmesi gerektiğini belirtmektedir. 2 saatlik sürecin ardından ılık içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
  • Çekimin ardından bölgedeki boşluğa dil ile müdahale edilmemelidir.
  • Yaralı bölgede oluşmaya başlayan kan, emilmeden tükürülmelidir.
  • Çekimden sonra belirli aralıklarla kanama devam edebilir. Bu kanamalar ilk 24 saatte yaşanabilir. Aşırı kanama oluşması halinde mutlaka diş hekimiyle iletişime geçilmelidir.

Bu bilgiler genel diş çekim sonrasında dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Ayrıca çekimden sonra yaşanabilecek ağrılar için doktorun onayladığı ilaçlar dışında ağrı kesici kullanılmamalıdır. Çekimden bir gün normal ağız bakımı yapılabilir ancak diş fırçalarken yeteri kadar hassas olunmalıdır. Son olarak diş çekiminden 24 saat sonra yüz bölgesinde şişme ve ağızda kötü bir koku oluşması halinde yine vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulmalıdır. Olası farklı nedenlerin oluşması durumunda implant, protez diş ve köprü tedavilerine diş hekimi karar vermektedir.