Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Diş hassasiyeti, dişlerin; sıcak, tatlı, ekşi, asitli yiyeceklerden ve içeceklerden aynı zamanda da soğuk hava şartlarından etkilenmesi ile ortaya çıkan ağrıma ve sızlama durumudur. Bu duruma; dentin hassasiyeti denebileceği gibi kök hassasiyeti de denebilmektedir. Bu durum ile karşı karşıya olan kişiler diş hassasiyeti nedenleri ve tedavi seçenekleri üzerine düşünmez genel olarak dişlerin çürüdüğünü düşünür ve korkarak doktora gitmezler. Oysaki kişiler; diş hassasiyeti nedenleri ile ilgili bilgili olsalar bu durumu hızlı bir şekilde kontrol altına alabilirler. Düzenli bir şekilde doktor kontrolüne giden kişiler de bu konuda şanslıdır çünkü diş hassasiyeti nedenleri ve tedavi seçenekleri ile ilgili olarak bilgilendirilirler. Diş hassasiyeti oldukça fazla karşılaşılan bir durum olmasına rağmen kolay adımlar ile kontrol altına alınabilir ancak tedavi edilmemesi halinde diş ve diş eti hastalıklarının habercisi olabilir.

Diş Hassasiyeti Nedenleri?

Diş hassasiyeti daha ok diş eti hastalıklarından kaynaklı olarak ya da diş etinin çekilmesi sonucunda oluşur.

Diş eti çekilmesi sonucunda yaşanan hassasiyetin nedeni;

  • Dişin kök kısmında dişi koruyan bölümün bulunmaz,
  • Mine dişi korur ancak kök bölgesinde yoktur,
  • Dişin kök bölgesinde sement adı verilen son derece yumuşak bir tabaka vardır,
  • Sement ortadan kaybolduğunda dentin ortaya çıkar ve hassasiyet oluşur.

Diş eti çekilmesi dışında;

  • Dişleri sert bir şekilde ve yanlış uygulamalar ile fırçalamak da dişler üzerinde hassasiyet oluşumuna neden olmaktadır.
  • Turşu gibi yiyecekler de diş etinin erozyona uğramasına neden olabilir ve diş minesi zarar görebilir.
  • Blumia hastalarında da kusma sonucunda diş hassasiyeti oluştuğu gözlemlenmiştir.
  • Ağız için üretilen solüsyonlar da diş hassasiyetini tetikleyebilir.

Diş Hassasiyeti Tedavisi Seçenekleri Nelerdir?

Diş hassasiyetinin nedeni diş hassasiyetinin tedavi edilmesi adına son derece önemlidir. Dişlerinizin soğuk, sıcak, tatlı gibi ürünlere hassas hale geldiğini fark ettiğiniz zaman doktorunuza başvurmanız önemlidir. Doktorunuz sorunu anladıktan sonra sizi tedavi edecek ve ardından dişlerinizi korumanız için gerekli yöntemleri size sunacaktır. Diş doktoru olmadan varsayımlar üzerine farklı tedavi yöntemlerinden yararlanmaya çalışmanız diş kayıpları yaşamanıza neden olabilir. Genel olarak diş hassasiyeti nedenleri ve tedavi seçenekleri bu şekilde sıralanabilir.