Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Ağızdaki eksik dişler pek çok kişi tarafından önemsenmese de bazı sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Bu anlamda eksik dişlerin sağlığa etkileri nelerdir konusunda sizlerle oldukça önemli bilgiler paylaşıyor olacağız. Bununla birlikte yapılması gerekenleri de sıralıyor olacağız.

Eksik Dişler Sağlığa Zararlı mı?

Öncelikle ağızdaki herhangi bir eksik diş, bireylerin gülüş estetiğini bozabilmektedir. Bu durum bir süre sonra özgüven eksikliğine sebep olmaktadır. Ayrıca sosyal ilişkilerde yaşanabilecek bozukluklarla beraber yanak ve dudakların bir süre sonra çökmesine neden olabilir. Sonuç olarak daha yaşlı bir yüz yapısı ortaya çıkabilmektedir.

Ağızdaki eksik dişler, kendi diş bölgesine komşu olan dişleri de etkilemektedir. Komşu dişler zamanla devrilmeye başlayabileceği için çiğnemede zorluklar yaşanabilir. Yaşanabilecek bu durumlar daha sonra komşu dişlerin devrilmesine sebep olarak genel çiğneme bozukluğunu beraberinde getirebilir. Zaten devrilen dişlerin bakımı da zordur. Dişlerin yeteri kadar temizlenmemesi halinde hassasiyet başta olmak üzere diş eti iltihabı ve dişlerde çürüme ortaya çıkmaktadır. Tüm bu süreçlerin sonunda ise dişlerde kayıplar oluşur.

Bireylerdeki eksik dişlerin sağlığa etkileri nelerdir sorusunun yanıtı bunlarla sınırlı değildir. Sağlıklı çiğneme yapılamadığı zaman çene eklemlerinde ağrı, kilitlenmeler ve farklı sesler oluşabilmektedir. Yine çiğneme bozukluğuna ek olarak çene kemiğinde incelme ve erimeler de meydana gelebilir. Son olarak eksik dişler, diğer dişlerin aralarının açılmasına sebebiyet vermektdir.

Besinlerin yeteri kadar öğütülmemesine de neden olan eksik dişler, besinlerin tüm yutulmasını beraberinde getirir. Sonuç olarak şişkinlik ve hazımsızlık gibi şikâyetler oluşmaya başlar. Haliyle ülser ve gastrit gibi mide hastalıklarının yaşanması kaçınılmazdır.

Eksik Dişlerin Tedavisi Var mı?

Diş tedavilerinde eksik dişler için uygulanan birtakım yöntemler bulunmaktadır. En çok implant tedavisinin gerçekleştirildiği günümüzde eksik dişlerin yerini doldurmak amacıyla uzman bir hekime görünmeniz yeterli olacaktır.

O halde eksik dişlerin sağlığa etkileri nelerdir sorusuyla ilgili pek çok problemin zamanla ortaya çıktığı anlaşılabilir. Bu nedenle diş ve diş eti bakımlarını yapmalı ve günde en az 2 defa dişler fırçalanmalıdır. Sağlıklı olarak seçilebilecek ağız ve diş sağlığı bakım ürünleri de dişlerin çürümemesini sağlar ve aynı zamanda ağız sağlığını korumaya devam eder.