Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Arayüz temizliği pek çok kişinin ilk defa duyduğu bir ağız bakım ritüeli olabilir. Aslında gayet önemlidir ve birçok kişi için dört dörtlük ağız ve diş sağlığının altın anahtarı olarak sembolize edilir. İlk olarak arayüz fırçası kullanarak yapacağınız bu temizliğin ağzınızda kalan tüm kalıntıları ve tortuları ortadan kaldıracağını söylemek mümkündür.

Fakat burada da bazı kurallar olduğunu unutmamak gerek. Örneğin her gün arayüz fırçasıyla bu temizliği yapmanızın bir zararı yoktur. Ancak öncesinde diş fırçalamak önemli bir hadisedir. Yine insanların çoğu diş ipi kullanmak yerine arayüz fırçasını tercih etmektedir. Aslında bakıldığı zaman bu da yanlış bir uygulama gibi gözükmektedir.

Arayüz Temizliği

Arayüz temizliği yapmadan önce dişlerimizi çok güzel bir şekilde fırçalamamız gerekiyor. Ardından ise arayüz fırçasından önce diş ipiyle temizliğe devam etmeliyiz. Maalesef ki Türkiye şartlarında diş ipinin alternatifi olarak görüldüğünden ötürü diş fırçaladıktan sonra direkt olarak arayüz fırçası kullanılmaya başlanıyor.

Tabi ki diş ipi kullanmayanlar için bir çözüm yolu olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Uygulamayı yaparken diş minesine zarar vermemek ve diş etlerini tahrip etmemek için fırçayı yere paralel şekilde kullanmak durumundayız. Eğer dikey konumda olursa ya da dişlerimizin tamamıyla iç kısmına doğru zorlarsak diş eti iltihaplarına kadar ilerleyen bazı etkilerle karşılaşabiliriz.

Arayüz Fırçası İle Diş Temizliği Ne Kadar Etkili Olur?

Arayüz fırçası kullanmak diş temizliğinin ve ağız bakımının bir numaralı elemanları arasında görülüyor. Diş hekiminizin diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak dışında önerdiği üçüncü bir bakım alternatifi olduğunu vurgulayalım. Kullanımının düzenli olmasıyla beraber gerçekten üstün bir başarı sağlanabilir. Çünkü ağız sorunları baz alındığında kalıntılar ve artıklar büyük bir mikroorganizma oluşumuna neden olmaktadır.

Bunlardan arındırılan bir ağız ise hem kötü koku hem de diş kaybına kadar uzayan sağlıksız bir yapıdan arınmış olur. Dil fırçası ile dilimizi temizlememiz gerektiği, diş fırçası sonrasında diş ipi ve arayüz fırçası kullanmak gerektiği bilinen ağız bakımı kurallarındandır. Bunları diş hekiminize sorarak sağlıklı dişlere ve ağız yapısına kavuşabileceğinizi hatırlatalım.