Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Botoks, enjeksiyon tedavisi olarak estetik dünyasında fazlasıyla bilinen bir metoda dönüştü. Bilhassa ünlülerin uzun yıllardır yaptırması ve teknolojinin gelişmesiyle beraber popülerliğini daha da arttırdı. Şu sıralar hemen hemen her şehirde Botoks yapan klinikler bulmak mümkün. Yaptırmayı düşünenler ise bu işlemin nasıl yapıldığını fazlasıyla merak ediyor.

En merak edilen unsur ise Botoks yaptırırken acı hissediliyor mu hususunda karşımıza çıkıyor. Botoks uygulaması prensip olarak iğne yoluyla Botulinum Toxin ismi verilen ekzotoksinin kas ve sinir uçlarına enjekte edilmesini kapsıyor.

Botoks Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

Botoks yapılmadan önce hastanın dermatolojik olarak buna uygun olup olmadığı veya farklı bir sistematik rahatsızlık yaşayıp yaşamadığı kontrol ediliyor. Her şey uygunsa Botoks uygulanacak bölge lokal olarak belirleniyor. Kullanılan sıvı yardımıyla uygulamanın yapılacağı bölge uyuşturuluyor. Doğrudan bu bölgeden gerçekleşen enjeksiyon sebebiyle bazı insanlarda sinek ısırığına benzer bir hissiyat yaşandığı söylenebiliyor. Fakat bunun herkes için geçerli bir durum olmadığını hatırlatalım.

Enjekte edilen Botulinum Toxin ekzotoksini doğrudan kas ve sinir uçlarına ulaştığı için etki süresi son derece hızlı olabiliyor. Metabolizma ile bağlantılı olarak ortalama 10 dakikalık bir uygulamanın ardından etkilerin hissedilmesi 1 ile 15 gün arasında geniş bir yelpazeye yayılabilir. Çoğu insan ise ilk değişimleri 3 gün içerisinde gözlemlemeye başlar.

Botoks Yaptırırken Acı Hissediliyor Mu?

Botoks ve acı kavramları birbirinden bağımsız olarak düşünülebilir. Öncelikli olarak enjekte edilen Botulinum Toxin üzerine konuşalım. Tamamıyla doğal bir forma sahip olması ve hiçbir semptom yaratmaması sebebiyle cildinizde ya da iç kısımda bir yan etki söz konusu değildir. Yine enjeksiyon yapılan bölge özel bir sıvı ile uyuşturulduktan sonra uygulama başlamaktadır. Burada da hissedeceğiniz en büyük acının bir sivrisinek ısırığıyla eşdeğer olduğunu söylemek gerek.

Bazı insanlar bu hissiyata bile kapılmamalarına rağmen kas ve sinir uçlarının hassasiyetine bağlı olarak bu durum yaşanabilir. Botoks esnasında kesinlikle acı hissedilmediği gibi uygulama sonrasında da insanın yaşam konforunu kaçıracak hiçbir durum yoktur. Direkt olarak hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sadece havuza, denize ve saunaya girmemeniz tavsiye edilmektedir.