Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Botoks yaptıran herkesin aklında oluşabilecek bir kuşku olarak zararları üzerinde durulabilir. Aslında çok uzun bir süredir kullanılmakta ve geliştirilmekte olan bu yöntemin kanıtlanabilmiş bir zararı bulunmuyor. Daha doğrusu doğru teknik ve profesyonel bir uygulama ile zararlarıyla karşılaşmanız pek olası değil. Ancak teorik olarak bazı detayları öngörmek gerek.

Botoks işlemi sırasında enjekte edilen Botulinum Toxin ekzotoksini bir laboratuar çalışması sonucunda yaratılıyor. Bu protein bir toksin olan doğal Clostridium Botulinum bakterisinden üretiliyor. Haliyle kalite bu aşamada ön plana çıkıyor. Doğru uygulama ve Botoks yapacak uzmanın yetkinliğini de hesaba katmadan geçmemek gerekiyor.

Botoks'un Zararları ve Yan Etkileri

Botoks sonrası yan etkiler konusunda hiçbir bulguya rastlamak mümkün değildir. Şimdiye dek yapılan yüz binleri bulan Botoks uygulamasında çok nadir olarak bazı semptomlara rastlanmıştır. Bu semptomlar ise genel anlamda yüzün şişmesi ya da istenilen sonucun alınamaması gibi etkilerle sınırlıdır. Kaynağında ise uygun olmayan bir cilt yapısı vardır.

Cildinizin gereğinden fazla ince olması ve buna bağlı olarak yıpranmış olması ciddi bir soruna davetiye çıkarabilir. Haliyle yetkin bir uzman tarafından doğru tekniklerle Botoks yapılacağı zaman kesinlikle bu durumun göz önüne alınması gerekiyor. Yine ALS gibi sinir ve kaslarla doğrudan ilişkili olan hastalıklara sahip kişilerde Botoks tehlikeli mi sorusunun yanıtını olumlu şekilde verebiliriz. Daha önce operasyon geçirmiş olan herkesin Botoks öncesinde doktorundan tavsiye alması elzemdir.

Botoks Hangi Koşullarda Zarar Verebilir?

Botoks zararları için yapılan araştırmaların doğrultusunda Botulinum Toxin en temel unsur olarak gösteriliyor. Fakat aynı hassasiyeti uzman seçiminde de yapmak zorundayız. Artık daha sık görmeye başladığımız Botoks yapan kliniklerde yetkinlik tamamıyla sizin seçiminizle ilgilidir. Kanunlara göre Botoks yapacak ulan uzmanın Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı olması gerekmektedir.

Farklı branş ya da uzmanlığa sahip olan doktorların dahi bu işlemleri yapma noktasında tam yetkili olduğu söylenemez. Hatta Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi derneği tarafından yayınlanan bildiriye resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. Aynı sitede üye olan isimlere ulaşabileceğiniz bir listenin de yer alıyor olması ise doğru tercihi yapmanızı sağlayacaktır. Doğru bir kliniği seçerek doğru bir doktor tercih ettiğiniz takdirde Botoks'un zararları açısından bir sonuçla karşılaşmayacağınız garanti edilebilir.