Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Diş eksikliği gayet doğal bir problem olup mevcut dişlerin bazılarının ya da tamamının kaybedilmesi durumudur. Dişlerimiz küçük yaşta çıkarak ömür boyu varlığını sürdürmektedir. Fakat bazı durumlar bunun önüne geçebilir. Diş çürükleri, kırılmalar, diş çekilmesi ya da dökülme gözlemlenebilir. Bu durumda tek bir dişin eksik kaldığını varsayalım.

Eksik olan dişin tam karşısında olan alt ya da üst çenede bulunan karşı diş yavaş yavaş bu boşluğa doğru hareket edecektir. Aynı şekilde eksilen dişin sağ ya da sol tarafındaki dişin bu bölüme doğru yamulacağından söz edebiliriz. Bir bakıma diş sağlığını ve estetiğini bozan bir görüntü ortaya çıkar.

Dişlerin Eksik Olması Hangi Sağlık Sorunlarına Yol Açar?

Dişlerin eksilmesi ile beraber birçok farklı problemle karşılaşılması mümkündür. Bu ilk etapta sağlığı etkileyen bir durumdur. Çünkü diş eksikliği demek yeterli çiğneme hacmini sağlayamamak demektir. Haliyle sindirim sistemini zorlayacak kadar büyük besinler yutmak ve mide gibi organları tehlikeye atmak mümkün hale gelecektir.

Ağız içerisinde oluşan mikroorganizmalar ise alerjik reaksiyonlar için ciddi bir koz yaratacaktır. Bir diğer unsur ise psikolojidir. Diş eksikliği sebebiyle gülümseyemeyen ve haliyle özgüven eksikliği yaşayan çok fazla insan var. Aynı zamanda net konuşamama, ağzını açamama gibi korkular yine psikolojik etkenler arasında yerini almaktadır.

Eksik Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eksik diş tedavisi yapılabilmesi için öncelikli olarak muayene şarttır. Diş hekiminizin muayenesi sonrasında net bir biçimde uygulanabilecek tedaviler karşılaştırılır. Bu tedaviler arasında üç farklı alternatif bulunuyor. Eğer implant tedavisi için uygun diş eti kemiği bulunuyorsa bu alternatif yoğun bir biçimde tercih ediliyor.

İmplant için uygun bir yapı söz konusu değilse ve buna sebep olan nokta yandaki dişlerin boşluğa sapmasıysa öncesinde diş teli uygulanabilir. Ardından tekrar implant için muayene edilir. İmplant tedavisinin hiçbir koşulda mümkün olmadığı hastalarda köprü tedavisine başvurulabilir. Bir diğer alternatif ise protetik diş protezleridir. Çoğu zaman diğer alternatiflere göre daha az maliyetli olması sebebiyle tercih edilebilir. Ancak bir implant kadar kullanım konforu sağlamadığından ötürü diş eksikliği tedavisi için en önemli nokta budur.