Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Fiber post uygulaması artık diş kayıplarını önlemek amacıyla sıkça başvurulan bir yönteme dönüştü. Özel bir teknikle uygulanan Fiber post metodu sayesinde kökü sağlam olmasına rağmen çevresi yıpranmış dişlerin korunmasını sağlamaktadır. Doğrudan kanal tedavisiyle uygulanan ve kalıcılığıyla uzun yıllar kendi dişinizi kullanabilmenizi sağlayan bir alternatiftir.

Post terimi çivi anlamındadır ve özel bir materyalle üretilen bu çivi benzeri malzeme dişin içerisinde açılan kanal üzerinden köke kadar yerleştirilir. Kökle bütünleşmesi dışında dişin sabit ve sağlam kalmasını amaçlar. Aynı zamanda bu tedavinin ismi Post-core olarak anılabilmektedir. Dişin durumuna bağlı olarak çeşitli dolgu metotlarıyla bir arada uygulanabilir.

Fiber Post Nasıl Yapılır?

Fiber post yapılabilmesi için öncelikle kanal tedavisinin yapılması gerek. Kanal tedavisine başlanarak kök uçlarına kadar arındırılmış iltihabın ardından post adı verilen özel materyal bu kanaldan içeriye doğru monte edilir. Köke kadar indiği için direkt olarak dişin iç kısmında bir destek sağlar. Madde kaybı olarak adlandırılan ve dişin deforme olduğunu ifade eden durumlarda gayet başarılı sonuçlar doğurur.

Fiber post uygulamaları diş kırılmaları başta olmak üzere pek çok ağız sorununun da çözümü olarak görülüyor. Diş kaybını önlemek amacıyla hekimler tarafından sık sık önerilebiliyor. Fiber post çubukları sayesinde dişin kökten başa güçlenmesi ve sağlamlaşması sayesinde pulpa odası dahil olmak üzere uzun vadeli bir kullanım ömrü sağlanabilmektedir.

Fiber Post Kimler İçin Uygun Değildir?

Fiber post yaptırmak isteyenlerin önünde çok fazla bir engel olmadığını söyleyebiliyoruz. Ancak bazı durumlarda bu uygulamanın tercih edilemediğini de söylemeden geçmeyelim. İlk olarak kanal tedavisine uygun olmayan hiçbir diş için uygulanamamaktadır. Diş kökünün deforme olduğu, damak altında kaldığı ya da çürüdüğü noktalarda da uygulanamadığını belirtmek gerek.

Tıpkı implant tedavisinde olduğu gibi diş eti kemiğinin yeterli güçte olmaması durumunda da uygulanması tavsiye edilmez. Ağız sağlığını önemsemeyen ve bakteriyel açıdan uygun olmayan dişler için de istenilen sonuçlar alınamayabilir. Diş sağlığı iyi olmasına rağmen köküne müdahale edilerek dişin kurtarılmasını sağlayan bir tedavi metodudur. Bu kapsamda da Fiber post yaptırmadan önce detaylı bir muayene olarak kanal tedavisine uygunluktan emin olunması gerekmektedir.