Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Dişleri koruyucu bir tedavi şekli olan fissür örtücü, dişlerin uzun süreli çürümelerden dolayı ağız içinde kalmasını sağlar. Ülkemizde henüz yeteri düzeyde uygulanmasa bile yurt dışında yaygın bir teknik olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber çocuklardaki kullanımı oldukça önemli olan fissür örtücünün 6 yaşından itibaren yapılabileceği unutulmamalıdır. Bu sayede 20 yaşına kadar düzenli diş kontrolüyle desteklenmesi gereken uygulamanın, diş çürüklerini engellediği bilinmektedir.

Fissür Örtücü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fissür örtücü yöntemi, azı dişlerinde oluşan çatlak ve olukları kapatmak amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca besin birikimini engelleyen bu tedavi yönteminde çürüklerin önüne geçilmesi amaçlanır. Çocukluk döneminde diş çürüklerinin ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Haliyle çocukların arka diş kısımlarını fırçalayabilme becerilerinin olmaması da diş yüzeyindeki çatlaklara davetiye çıkarmaktadır.

Fissür örtücü uygulamasında çatlakların diş yüzeyine zarar vermesi engellenir. Ayrıca oluklar da doldurulmaktadır. Tek diş için 3 dakika süren bu işlemde herhangi bir ağrı hissi yaşanmamaktadır. O halde fissür örtücü nedir araştırması yapanlar için bu uygulamanın oldukça başarılı ve sağlıklı bir yöntem olduğu unutulmamalıdır.

Tek diş için 1 defa uygulanan bu işlemde periyodik kontrol önemlidir. Ayrıca dişlerdeki materyal kalınlığı, örtücüyle beraber yükseklik hissi oluşturmaz. Son olarak uygulamadan sonra yeme ve içmede herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Fissür Örtücü Nasıl Uygulanır?

İşlemden önce ilk olarak dişler temizlenmektedir. Temizleme sürecinde özel fırçalar kullanılır. Temizlikten sonra dişlerin çiğneme yüzeyleri de özel solüsyonlar yardımıyla hazır hale getirilir. Akışkan özelliği olan örtücü malzeme daha sonra azı dişlerinin girintili bölgelerine sürülmektedir. Işıktan yararlanılarak sertleştirilen örtücü bu sayede uygulanmış olunur.

Fissür Örtücü Tedavisinin Zararı Var mı?

Bugüne kadar yapılan pek çok araştırmada bu uygulamanın herhangi bir zararının olmadığı saptanmıştır. Özellikle de çocukların sağlığına zarar veren bir içerikle desteklenmediği de unutulmamalıdır. Diş çürümelerine karşı önlem almak için koruyucu bir tedavi olan fissür örtücü ile beraber dişlerin rutin bakımının yapılması, çürüklerin ömür boyu önüne geçecektir. Dolgu uygulamasına göre daha az maliyetli olduğu için günümüzde sıkça başvurulan tedavi yöntemlerinden biridir.