Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Hamilelik döneminin gayet stresli ve olabildiğince sancılı geçtiği söylenebilir. Bu hem gebe olan kadın için hem de partneri olan erkek için böyledir. Ayrıca bu süreç içerisinde çeşitli sağlık sorunları baş gösterebilir. Özellikle değişen hormon düzensizliği sebebiyle diş ve diş eti rahatsızlıkları da bu alanda karşımıza çıkabilmektedir.

Hamilelerin diş tedavisi için uygun bir zaman dilimi araması ise bebeğe bir zararının dokunup dokunmayacağını düşünmelerinden kaynaklanır. Burada her ihtimali değerlendirmek elbette ki en sağlıklı olanıdır. Haliyle gebelik öncesinde rutin ve ekstra bir ağız bakımı yaptırmak için diş hekiminize başvurmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak bunu yapmamış olsanız bile hamileliğin belirli bir süreci geçtikten sonra diş tedavisine başlanabilir.

Hamilelikte Diş Tedavisi Olmak Mümkün Mü?

Hamilelik döneminde vücudun pek çok bölgesinin değişime uğradığı görülebilir. Bu bölgeler arasında da ağız yapısını oluşturan mukoza tabakası ve diş etleri ilk sırada gelir. Eğer bu tip sorunların çözümü için arayış içerisindeyseniz hamileliğin ilk evresi olan 3 aylık süreci es geçmenizi öneririz. Ancak dayanılamayacak bir ağrı söz konusu ise psikolojik açıdan daha büyük sorunlar yaşamamak adına hekiminize başvurunuz.

Hamileliğin 4 ile 6.ay aralığını baz aldığımızda ise ikinci trimester döneme geçiş yaşanmış olur. Diş hekimlerine göre hamile kadınların diş tedavisi için en uygun oldukları dönem bu aşamadır. Tabi ki bu aşama ile beraber düzenli olarak diş taşlarının temizlenmesi, diş ipi kullanılması, diş fırçalamayı aksatmamak gibi pek çok unsuru göz önüne almak gerekmektedir.

Gebelik Sırasında Diş Tedavisinin Bebeğe Zararı Olur Mu?

Gebeliğin oluşum süreci dahi hormon anlamında kadının vücudunu baştan yaratabiliyor. Bu süreç içerisinde de çeşitli tedavilerin yapılması ya da çeşitli medikal müdahalelere maruz kalınması çocuğa zarar verebiliyor. Fakat 4.ay itibariyle diş tedavisi için bu tip bir problemin kalmadığını söyleyebiliyoruz.

Yinede hormonların durumu, metabolizma, bebeğin ve anne adayının sağlığı göz önünde bulundurularak ortak bir payda çıkarılmalıdır. Yani hamilelerde diş tedavisi mümkün olmasına rağmen bunun kararını diş hekiminiz verecektir. Gebeler için diş tedavisi kapsamında yapılacak olan her müdahale öncesinde alanında uzman olan bir hekime danışılarak hamile hakkında da gerekli tüm detaylar alınmaktadır.