Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Diş hassasiyeti insanlar için ciddi bir probleme dönüşebiliyor. Soğuk ve sıcak içecekler, yiyeceklerin çiğnenmesi ya da anlık hava değişimleri bile diş ağrılarına sebep olabiliyor. Bunun sebebi dişin iç kısmında bulunan sinir tabakasının açığa çıkmasına bağlanabilir. Dişin etrafını kaplayan dentin için zamanla oluşan bir aşınma meydana gelebilir. Böylece aşınan diş minesiyle birlikte dişin anatomik yapısı gereği sahip olduğu kanallar açığa çıkmış olur.

Her sıvı temasında ya da hava temasında bu kanallar aracılığıyla dişin iç kısmında yer alan sinire kadar ulaşım mümkün olur. Bu durum ise kısa süreli bir ağrıya neden olabileceği gibi uzun süreli bir probleme de yol açabilir. Fakat yinede hassasiyet tedavisi mümkündür.

Diş Hassasiyeti Tedavisi Mümkün Mü?

Diş hassasiyeti için kendi başınıza uygulayabileceğiniz bazı metotlardan söz edeceğiz. Onun öncesinde ise diş hekiminiz tarafından hassasiyeti gidermek amacıyla uygulanabilecek bazı detaylara değinelim.

  • Florür Cilası

Eğer tek bir diş için dentin tabakasında kayıp yaşanıyorsa ve hassasiyet bununla sınırlıysa florür cilası uygulanabilir. Bu sayede dişin dentin tabakası kaplanır ve hassasiyet için ortada bir sebep kalmaz.

  • Florür Kalıbı

Bu kez hastaya, diş durumuna ve boyuta bağlı olarak köpük ya da jel florür kullanılarak bir kalıp yapılır. Bununla beraber sorunlu ve diş hassasiyeti yaratan bölgeler tedavi edilebilir.

Diş Hassasiyetini Önlemenin Yolları

Diş hassasiyeti probleminiz için evde uygulayabileceğiniz yöntemlere de değinmek gerekiyor. Bu metotlarla kısa süreli olsa bile rahatlama sağlanabilir ve en azından ağrı hissini minimal seviyeye indirebilirsiniz. Ancak sonrasında tekrardan soğuk veya sıcak içeceklerde aynı hassasiyeti yaşayacağınız için diş hekiminize hemen başvurmanızı öneririz.

  • Diş Macunu Seçimi

Genellikle bu tip durumlarda nane gibi aromalara sahip diş macunları önerilmez. TLC bileşenlilerin daha fazla tercih edilmesi ve aynı zamanda diş hekiminizin önerisine kulak vermeniz önemlidir.

  • Diş Fırçası Seçimi

Diş fırçanızın kıl yapısı ve kalitesi burada etkin bir rol oynuyor. Sert, diş minesine zarar veren ve fırçalama esnasında hassasiyeti arttırabilecek ürünler kullanmamalısınız.

  • Diş Fırçalama Tekniği

İnsanların büyük bir çoğunluğu dişlerini doğru şekilde fırçalamıyor. Doğal olarak doğru teknikle fırçalanmayan dişler zamanla aşınarak deformasyona maruz kalabiliyor. Bunda diş eti sağlığı ve doğal olarak diş ipi gibi kullanımı zorunlu olan materyallerin kullanılmaması da etkin bir rol oynayabilir.