Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

İmplant tedavisi için araştırma yapanların kulaktan dolma pek çok bilgiyle kafası karışabilir. Bunların başında da implant dişlerin takılmasının ardından MR, tomografi ya da benzeri görüntüleme cihazlarını kullanamamak gelir. Hastaneye gittiğiniz zaman bu şekilde bir sorun yaşamak daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Haliyle implant dişlerle MR çektirmek için başvurulduğunda reddedileceğine ilişkin bir takım bilgiler dolaşıyor.

Bunların asılsız olduğunu ve kesinlikle böyle bir algının gerçekliğinin bulunmadığını vurgulayalım. Ayrıca benzer bir durum tomografi ve hatta güvenlik kapılarında da su yüzüne çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda da herhangi bir sorun yaşanmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

İmplant Sonrası MR Çekilmek

İmplant dişi olanlar MR çektirirken herhangi bir sorun yaşamazlar. Keza burada demir ve çelik gibi mıknatıs etkisine yol açabilecek materyaller baz alınmaktadır. Bu tip ürünler MR cihazının içerisinde oluşacak etkiyle mıknatıs etkisine maruz kalabilir. Fakat implant tedavisinde titanyum vidalar kullanılır. Yine diş olarak kullanılan materyaller arasında da demir bulmak mümkün değildir.

Aksine porselen ya da zirkonyum gibi materyallerin en popüler implant seçenekleri olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Bu doğrultuda da MR çektirirken implant sorun olur mu sorusu tamamıyla rafa kaldırılabiliyor. Benzer teknolojilere sahip tüm görüntüleme cihazlarında da aynı mantık geçerlidir.

İmplant Sonrası Tomografi Çekilmek

İmplant dişlerle film çektirmek istediğiniz zaman ise MR ile kıyaslandığında çok daha alakasız bir süreç gözlemlersiniz. Zira tomografi için hiçbir materyalin engel olacağı bir durum söz konusu olmamaktadır. Görüntüleme cihazlarında sadece MR gibi manyetik bir alana sahip olan alternatifler için bazı maddeler risk yaratabilir. Zaten demir ve çelik aksesuarlar ya da çeşitli malzemeler bu işlem öncesinde hastadan isteniyor.

Dişlerinizin gerçek anlamda sağlıklı görünmesi ve sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmanız açısından implant tedavisi en büyük alternatif konumundadır. Uygulanan tedavi için hangi materyallerin kullanılacağı ise implant fiyatları açısından en belirleyici etkendir. Bunlar arasında demir ya da çelik tercihi bulunmadığı müddetçe MR, tomografi ve diğer görüntüleme cihazları sorun yaratmayacaktır. Ayrıca günümüz teknolojisiyle beraber implant malzemeleri, demir ve çeliğe kıyasla çok daha sağlıklı hammaddeler kullanılarak üretilmektedir.