Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Intrakoronal Bleaching yönteminin diğer diş beyazlatma yöntemlerinden ayrılmasını sağlayan tek bir özelliği vardır. Bleaching metodu uzun yıllardır dişleri beyazlatmak için kullanılan bir terimdir. Bu işlemin uygulanması dişin dış katmanıyla sınırlıdır. Estetik açıdan gayet başarılı sonuçlar elde edilir. Dişlerin çok daha beyaz gözükmesini ve sağlıklı olduğu kadar estetik bir gülüş yaratmasını sağlar.

Intrakoronal beyazlatma ise kanal tedavisi görmüş ve sonrasında rengi değişmiş dişler için uygulanan bir metodu kapsar. Bu yöntem tümüyle kanal tedavisinin standartlarına göre geliştirilmiştir. Kanal tedavisi sırasında dişin iç kısmına kadar uzanan bir kanal açılmaktadır. Bu alanda gerek uygulama gerekse iltihap kaynaklı olarak çeşitli renk atmalarına sebep olabilecek deformasyonlar meydana gelebilir. Hatta sarı, turuncu, kahverengi ve siyah gibi farklı renklere dönüştüğüne şahit olunabilir. Bunun önüne geçmek içinse Intrakoronal Bleaching tekniği tercih edilir.

Intrakoronal Bleaching Nasıl Yapılır?

Intrakoronal Bleaching metodunun diş beyazlatmak için kullanılmasına rağmen kanal tedavisi uygulanan ölü dişler için tercih edildiğinden söz etmiştik. Bu tip dişlere dışarıdan özel solüsyon ve jeller kullanılmasına rağmen etkin bir beyazlık yaratılamaması mümkün olabilir.

Haliyle hekimler Intrakoronal diş beyazlatma metoduyla dişin kron kısmının içerisine bu jeli aktararak beyazlatma yaratmayı hedefler. Ki en az normal diş beyazlatma seansları kadar etkili bir yöntemdir. Yine birkaç seans uygulanabilmesi mümkün olmakla beraber seans süresi normal Bleaching tekniğine göre daha uzun sürebilir. Jelin iki seans olarak uygulanması ve sonrasında elde edilen diş rengine göre dolgunun yapılması en doğru olan seçenektir.

Intrakoronal Bleaching İşe Yarıyor Mu?

Intrakoronal Bleaching tekniğiyle yapılan diş beyazlatma operasyonlarında gerçekten başarı yakalanabiliyor. Hatta kanal tedavisi sonrasında yaşanan diş rengi kayıplarının önlenmesi için diş hekimleri tarafından da sıkça tavsiye ediliyor. Sağlıklı bir metot olmasının yanı sıra siyaha bürünmüş dişlerde bile etkin sonuçlar alınabilmesi mümkün hale geliyor.

Bleaching tekniğiyle diş beyazlatmak isteyenlerin öncelikle diş hekimleri tarafından muayene edilmesi şart. Daha önceden kurtarılmak amacıyla kanal tedavisi yapılmış dişleriniz varsa lokal olarak bu metot uygulanabiliyor. Genel anlamda normal seans yapılmasına karşın uygulanan kanal tedavisinin ardından Intrakoronal beyazlatma tekniği tercih edilmek zorunda kalınıyor.