Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 22:00 | Acil Diş Tedavisi

Ağız kokusu hem kişiyi hem de çevresini rahatsız eden bir durumdur. Ağız kokusunun olma nedeni, ağız temizliğine önem vermemenizden kaynaklıdır. Dişlerin fırçalanmaması ya da diş çürümesi, ne yazık ki ağız kokusuna neden olabiliyor. Ağız kokusundan kurtulmanın çözüm yolu, ağız temizliğine başvurulmasıdır. Dişlerin fırçalanması, ağız bakım suyu ile dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Tüm bu yollara başvurduğunuz halde, ağız kokunuz geçmiyorsa o zaman diş hekimine danışmanız gerekecektir. Çünkü uzun süreli devam eden ağız kokuları, hastalıkların gelişimine neden olabilir. Bu yüzden dolayıdır ki ağız kokusuna mutlaka müdahale edilmelidir.

Ağız kokusunun oluşmasının en önemli nedeni ise, diş fırçalamanın olmamasıdır. Akşam yediğiniz yemekler diş aralarına girebilir.  Sabaha kadar diş aralarında kalan yemek artıkları hem koku yayılımına neden olacağı gibi hem de bakteri oluşuma neden olacaktır. Özellikle dişlerin fırçalanması konusunda diş hekim uzmanları, uyarılarda bulunmaktadır. Çünkü ülkemizde hem çocuklar hem de yetişkin bireyler, diş fırçalamayı es geçebiliyor. Çoğu birey, diş fırçalamaktan üşendiğinden dolayı dişlerine zarar veriyor.

Ağız Kokusu Nasıl Gider?

Ağız kokusu, kalıcı olmadığından dolayı endişe duymanıza gerek yoktur. Fakat ağız kokusu birden bire kaybolmayacaktır. Ağız kokusundan kurtulmanız adına mutlaka izlemeniz gereken bazı çözüm yolları olacaktır. Dişler düzenli olarak fırçalanmaya başlaması ve ağız bakımın ihmali olmadan yapılması sonucunda,  ağız kokusundan kurtulmaya başlarsınız.

Kimi insanlarda her ne kadar ağız kokusu olmasa bile,  ağızda koku var hissiyatı duyabiliyor. Eğer ki sizlerde böyle bir durum içerisindeyseniz o zaman diş hekimine görülmenizde fayda var. Ağız kokusunun, diş  ve diş eti hastalıklarından kaynaklı olarak görülme olasılığı vardır. Diş ve diş eti hastalığı söz konusu ise, bir an önce tedavinin yapılması gerekecektir.

Ağız Kokusuna Bakım

 Ağız kokusuyla baş edebilmeniz için bakımı ihmal etmemeniz gerekiyor. Bakım denildiği zaman yalnızca dişler gelmemelidir.  Dilinde mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Çünkü dil bölgenizi temizlemediğiniz zamanda, konuştuğunuz zaman kötü ağız kokusunu hissedebilirsiniz. Bu durum yalnızca sizi rahatsız etmediği gibi çevrenizde ki kişilerinde olumsuz olarak etkilenmesine yol açacaktır.